LPJ-600SPI
Description
FUSE CRTRDGE 600A 600VAC/300VDC
DataSheet
LPJ-600SPI PDF
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):600A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Package / Case:Cylindrical, Alarm Indicator, Blade Terminal
Size / Dimension:2.500" Dia x 3.750" L (63.50mm x 95.25mm)