PSR072UL0280X
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE SQUARE 280A 1.3KVAC/1KVDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
PSR072UL0280X PDF
Type Description
Series:POWR-SPEED® PSR
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):280A
Voltage Rating - AC:1.3 kV
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA AC, 150kA DC
Package / Case:-
Size / Dimension:2.843" L x 2.362" W x 2.598" H (72.20mm x 60.00mm x 66.00mm)