PSX1XLFL0280X
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE SEMI 1500VDC 1XL SIZE 280A
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
PSX1XLFL0280X PDF
Type Description
Series:POWR-SPEED® PSX
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):280A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1.5 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular
Size / Dimension:4.988" L x 2.028" W x 2.264" H (126.70mm x 51.50mm x 57.50mm)