L75QS080.V
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
750VDC HIGHSPEED SEMICONDUCTOR F
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
L75QS080.V PDF
Type Description
Series:POWR-SPEED® L75QS
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:750 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:1.000" Dia x 2.875" L (25.40mm x 73.03mm)