LSRK070.V
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 70A 600VAC/300VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
LSRK070.V PDF
Type Description
Series:POWR-GARD®, POWR-PRO® LLSRK
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):70A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:RK1
Approval Agency:CE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 20kA DC
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension:1.311" Dia x 7.874" L (33.30mm x 200.00mm)