702R1C2.75
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 70A 2.75KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
702R1C2.75 PDF
Type Description
Series:POWR-GARD®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):70A
Voltage Rating - AC:2.75 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Motor Protection
Features:Indicating
Class:R
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:80kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:3.000" Dia x 10.875" L (76.20mm x 276.23mm)