39018R2C8.25W
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 390A 8.25KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
39018R2C8.25W PDF
Type Description
Series:POWR-GARD®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):390A
Voltage Rating - AC:8.25 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Motor Protection
Features:Indicating
Class:R
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:80kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:15.875" L x 3.000" W x 6.380" H (403.23mm x 76.20mm x 162.05mm)