5.5VFNHA4R
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDG 4A 5.5KVAC FUSE LINK
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
5.5VFNHA4R PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):4A
Voltage Rating - AC:5.5 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:-
Features:-
Class:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Package / Case:Fuse Link
Size / Dimension:3.000" Dia x 15.866" L (76.20mm x 403.00mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
63NZ02
63NZ02
FUSE CRTRDG 63A 400VAC FUSE LINK