LFG600201PQDINR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BLOK CART 600V 20A DIN RAIL
Catalog
Fuseholders
DataSheet
LFG600201PQDINR PDF
Type Description
Series:LF
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Fuse Size:0.394" Dia x 1.394" L (10mm x 35.41mm)
Current Rating (Amps):20 A
For Use With/Related Products:Class G Fuses, 13/32" x 1-13/32
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:1
Voltage:600V