LFC600602CID
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Catalog
Fuseholders
DataSheet
LFC600602CID PDF
Type Description
Series:LF
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Fuse Size:0.850" Dia x 1.880" L (21.6mm x 47.8mm)
Current Rating (Amps):60 A
For Use With/Related Products:Class CC/CD Fuses
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:2
Voltage:600V