BK/HTB-32M-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE HLDR CART 250V 16A PNL MNT
Catalog
Fuseholders
DataSheet
BK/HTB-32M-R PDF
Type Description
Series:HTB
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Fuse Size:0.197" Dia x 0.787" L (5mm x 20mm)
Current Rating (Amps):16 A
For Use With/Related Products:5mm x 20mm
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Holder
Number of Circuits:1
Voltage:250V
Orientation:-
Termination Style:Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Contact Material:-
Contact Finish:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE HOLDER BLADE 32V IN LINE