LFG480601CDINR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BLOK CART 480V 60A DIN RAIL
Catalog
Fuseholders
DataSheet
LFG480601CDINR PDF
Type Description
Series:LF
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Fuse Size:0.394" Dia x 2.25" L (10mm x 57.15mm)
Current Rating (Amps):60 A
For Use With/Related Products:Class G Fuses, 13/32" x 2-1/4"
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:1
Voltage:480V