03560012Z
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BLOCK CART 250V 15A CHASSIS
Catalog
Fuseholders
DataSheet
03560012Z PDF
Type Description
Series:356
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Fuse Size:0.25" Dia x 1.26" L (6.35mm x 32mm)
Current Rating (Amps):15 A
For Use With/Related Products:3AG, 1/4" x 1-1/4" (SFE-20)
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:12
Voltage:600V