LFT600603C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL
Catalog
Fuseholders
DataSheet
LFT600603C PDF
Type Description
Series:LFT
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Fuse Size:0.813" Dia x 1.56" L (20.65mm x 39.7mm)
Current Rating (Amps):60 A
For Use With/Related Products:Class T Fuses
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:3
Voltage:600V