F1206A2R00FWTR\3
Manufacturer
Elco (AVX)
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 1206
DataSheet
F1206A2R00FWTR\3 PDF
Type Description
Series:Accu-Guard®
Current Rating (Amps):2 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.04
Approval Agency:cUL, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)