74-5SG800MA
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
74-5SG800MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):800 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:20A
Melting I²t:-
Approval Agency:cULus
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)