74-4FG10A
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 10A 250VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
74-4FG10A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:500A
Melting I²t:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.177" Dia x 0.590" L (4.50mm x 15.00mm)