0AGC010.VP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 10A 32VAC/VDC 5PK CRD
Catalog
Fuses
DataSheet
0AGC010.VP PDF
Type Description
Series:AGC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:-
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Melting I²t:-
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)