74-4FGL750MA
Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 2AG
DataSheet
74-4FGL750MA PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):750 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:-
Approval Agency:cUR, UR
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)