BK/GMD-1.6-R
Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK/GMD-1.6-R PDF
Type Description
Series:GMD
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):1.6 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:27
Approval Agency:CSA, PSE/JET, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)