0FLQ.300HXR
Description
FUSE GLASS 300MA 500VAC 5AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0FLQ.300HXR PDF
Type Description
Series:FLQ
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):300 mA
Voltage Rating - AC:500 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)