0263.375VXL
Description
FUSE BRD MNT 375MA 250VAC AXIAL
DataSheet
0263.375VXL PDF
Type Description
Series:PICO® II 263
Package:Bulk
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Package / Case:Axial
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.0444
Approval Agency:CSA, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)