74-10FC2A
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 2A 1KVAC 1KVDC 5AG
Catalog
Fuses
DataSheet
74-10FC2A PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):2 A
Voltage Rating - AC:1 kV
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A AC, 30A DC
Melting I²t:-
Approval Agency:cURus
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.496" L (10.30mm x 38.00mm)