0216.200TXP
Description
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
0216.200TXP PDF
Type Description
Series:216
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):200 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:0.00439
Approval Agency:CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)