S506-315-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
S506-315-R PDF
Type Description
Series:S506
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):315 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.621
Approval Agency:BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)