SS-5F-3.15A-BK
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
SS-5F-3.15A-BK PDF
Type Description
Series:SS-5F
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):3.15 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:Radial, Box
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:22.5299
Approval Agency:cULus, PSE
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Color:-
Size / Dimension:0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)