SF-1206FP125-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 63VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-1206FP125-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-1206FP
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):1.25 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.094
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Color:-
Size / Dimension:0.122" L x 0.061" W x 0.024" H (3.10mm x 1.55mm x 0.60mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
0ADBP1600-RE
0ADBP1600-RE
FUSE CERM 1.6A 1000V AXL
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 63VDC
FUSE CERAMIC 4A 440VAC 3AB 3AG
SF-1206FP125-2
SF-1206FP125-2