0454.375NR
Description
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
DataSheet
0454.375NR PDF
Type Description
Series:NANO²® 454
Package:Tape & Reel (TR)
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.101
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)