TR2-S505SC-3.15-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
TR2-S505SC-3.15-R PDF
Type Description
Series:S505
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):3.15 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:36.6
Approval Agency:BSI, CCC/CQC, CSA, cURus, IMQ, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)