APR58-20A
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
FUSE AUTO 20A 58VDC BLAD ATO/ATC
Catalog
Fuses
DataSheet
APR58-20A PDF
Type Description
Series:APR58
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):20 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:58 V
Response Time:-
Package / Case:Blade, ATO/ATC
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1kA
Melting I²t:360
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Color:Yellow
Size / Dimension:0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)