0326.375VXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 375MA 250VAC 125VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
0326.375VXP PDF
Type Description
Series:326
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):375 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 10kA DC
Melting I²t:1.2
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)