TR/3216FF12-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 12A 24VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
TR/3216FF12-R PDF
Type Description
Series:Chip 3216FF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):12 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:24 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:150A
Melting I²t:7
Approval Agency:CSA, cURus, UR
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm)