SR-5-200MA-AP
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 200MA 250VAC RAD
Catalog
Fuses
DataSheet
SR-5-200MA-AP PDF
Type Description
Series:SR-5
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):200 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.168832
Approval Agency:CCC, cULus, KC-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Color:-
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
032501.6MXP
032501.6MXP
FUSE CERM 1.6A 250VAC 125VDC 3AB
8020.0603.G
8020.0603.G
FUSE CERAMIC 12A 250VAC 3AB 3AG
3SBP 2-R
3SBP 2-R
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG
RN73R2ETTD1141C50
RN73R2ETTD1141C50
RESISTOR THIN FILM 1210 SIZE 1%
RS73G1JTTD8873F
RS73G1JTTD8873F
RES 887K OHM 1% 1/5W 0603
SR-5-200MA-AP
SR-5-200MA-AP