0239.300MRET1P
Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
0239.300MRET1P PDF
Type Description
Series:239
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):300 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.615
Approval Agency:CE, CSA, KC, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)