083506.3MXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE 250V 5X20 HIGHER I2T 6.3A
Catalog
Fuses
DataSheet
083506.3MXP PDF
Type Description
Series:835
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):6.3 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:300
Approval Agency:CCC, cURus, KC, PSE, TUV
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)