0219.500MXAP
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
0219.500MXAP PDF
Type Description
Series:219XA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):500 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:150A
Melting I²t:3
Approval Agency:CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)