SR-5-100MA-BK
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 100MA 250VAC RADIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
SR-5-100MA-BK PDF
Type Description
Series:SR-5
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):100 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.015155
Approval Agency:CCC, cULus, KC-MARK, SEMKO, VDE
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Color:-
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.319" H (8.50mm x 8.10mm)