BK/S506-50-R
Description
FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
DataSheet
BK/S506-50-R PDF
Type Description
Series:S506
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):50 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.0095
Approval Agency:BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)