050706.3MXEP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 6.3A 650VDC AXIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
050706.3MXEP PDF
Type Description
Series:507
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):6.3 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:650 V
Response Time:-
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:150A
Melting I²t:29
Approval Agency:CE, cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)