031501.2MXP
Description
FUSE GLASS 1.2A 250VAC 3AB 3AG
DataSheet
031501.2MXP PDF
Type Description
Series:315
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):1.2 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:21.5
Approval Agency:CE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)