SR-5H-6.3A-AP
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD
Catalog
Fuses
DataSheet
SR-5H-6.3A-AP PDF
Type Description
Series:SR-5H
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):6.3 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Radial, Can, Vertical
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:140
Approval Agency:CCC, EK:KTL, PSE
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Color:-
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.362" H (8.50mm x 9.20mm)