MFU1206FF01250P100
Manufacturer
Vishay / Beyschlag
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 63VDC 1206
Catalog
Fuses
DataSheet
MFU1206FF01250P100 PDF
Type Description
Series:MFU
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):1.25 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:63 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.0041
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W x 0.022" H (3.20mm x 1.60mm x 0.55mm)