TPK-R-300MA
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
CLASS M FUSE, TIME DELAY 300MA
Catalog
Fuses
DataSheet
TPK-R-300MA PDF
Type Description
Series:TPK-R
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):300 mA
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 100kA DC
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)