QA2410F12A0T
Manufacturer
AEM
VIGOR # :
Description
AUTOMOTIVE FUSE, 12A, 65VDC
Catalog
Fuses
DataSheet
QA2410F12A0T PDF
Type Description
Series:AirMatrix® QA2410F
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):12 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:65 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2410 (6125 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:39.3
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.240" L x 0.098" W x 0.085" H (6.10mm x 2.49mm x 2.16mm)