BK/GMA-V-10-R
Description
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM
DataSheet
BK/GMA-V-10-R PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):10 A
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:5mm x 20mm (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Melting I²t:280
Color:-
Size / Dimension:0.218" Dia x 0.831" L (5.54mm x 21.10mm)