046402.5DR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD
Catalog
Fuses
DataSheet
046402.5DR PDF
Type Description
Series:NANO²® 464
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):2.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A
Melting I²t:3.99
Approval Agency:PSE, UMF
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.476" L x 0.177" W x 0.177" H (12.10mm x 4.50mm x 4.50mm)