BK/C520-125-R
Manufacturer
PowerStor (Eaton)
VIGOR # :
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG
Catalog
Fuses
DataSheet
BK/C520-125-R PDF
Type Description
Series:C520
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):125 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2AG, 5mm x 15mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.0019
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.570" L (5.20mm x 14.48mm)