SF-0402F125-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VDC 0402
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-0402F125-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-0402F
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):1.25 A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:35A
Melting I²t:0.01344
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-20°C ~ 105°C
Color:-
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W x 0.014" H (1.00mm x 0.52mm x 0.35mm)