0FLQ04.5HXR
Description
FUSE GLASS 4.5A 500VAC 5AG
Catalog
Fuses
DataSheet
0FLQ04.5HXR PDF
Type Description
Series:FLQ
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Glass
Current Rating (Amps):4.5 A
Voltage Rating - AC:500 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Melting I²t:-
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
74-MIC2-30A
74-MIC2-30A
AUTO FUSE 30A MIRCO-2
BK/ABC-15-R
BK/ABC-15-R
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
8020.5070.G
8020.5070.G
SHF 6.3X32 FUSE 1.6A F
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
0FLQ04.5HXR
0FLQ04.5HXR
FUSE GLASS 4.5A 500VAC 5AG