BK/ABC-15-R
Description
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB
DataSheet
BK/ABC-15-R PDF
Type Description
Series:ABC
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):15 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Breaking Capacity @ Rated Voltage:750A AC, 10kA DC
Melting I²t:200.2
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
8020.5070.G
8020.5070.G
SHF 6.3X32 FUSE 1.6A F